Történet
Iskolánkról
Az iskola történeti áttekintése
„Csak a múltnak megbecsülésén épül fel a jövendő.”
(Széchenyi István)
Iskolánk jogelődje a 2. Sz. Ipari Szakközépiskola, mely 1966-ban alakult meg. Az oktatott szakmák az ipar különböző területeit és az egészségügyet is képviselték. A szakmai profil tisztulása egyes szakmák képzésének megszüntetésével kezdődött. 1969-ben a finommechanikai és műszeripari szakon áttértünk a szakmacsoportos képzésre, amely 1981-ben fejeződött be. Ebben a képzési formában a tanulók az érettségi vizsgával középfokú szakmai végzettséget is szereztek. 1977-ben kivált az egészségügyi tagozat, és megindult a vezetékes távközléstechnikai szak oktatása még szakmacsoportos képzés keretében. Bázisüzemek: Medicor Művek, LKM, Magyar Posta, illetve MATÁV Rt..
1989-ben vettük fel a Kandó Kálmán nevet. Kandó emlékét évről évre ápoljuk: a budapesti és a miskolci helyszíneken egyaránt. Nevünk ekkor Kandó Kálmán Híradástechnikai és Műszeripari Szakközépiskola lett. Intézményünk gyengeáramú villamos szakmacsoportos képzést folytató szakközépiskola lett. A bázisintézmények száma redukálódott, hiszen az 1989-es rendszerváltás után nagyon sok cég megszűnt.
1990-ben pedig megkezdtük az informatikai szakmacsoportos képzést, 1993-ban pedig a számítástechnikai műszerészek képzését, 1995-től pedig a világbanki modell szerint alakítottuk át a híradásipari és az elektronikai műszerész szakmák képzését. 1998-ban valamennyi szakmában a világbanki modell szerinti elektronikai szakmacsoportos képzés zajlott. 2001-től diákjaink az érettségit követően csak a két szakképző évfolyam elvégzése után szerezhettek szakképesítést 2009-ig. 2004 óta az informatikai szakmacsoportban nyelvi előkészítő osztályt is indítottunk 5 éves képzési idővel. Az utolsó nyelvi előkészítő osztály 2016-ban végzett.
2005-ben pályázati forrásból nyolc intézmény együttműködésével alakult meg a Miskolc Térségi Integrált Szakképző Központ, melynek iskolánk is partnerintézménye lett. 2006-ban megjelent az új OKJ, így párhuzamosan folyt az egy- és kétéves szakképzés: elektronikai technikusokat és műszaki informatikusokat képeztünk.
A köznevelési törvény (2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről) életbelépésével a köznevelési intézmények zöme állami fenntartásúvá vált. A mi fenntartónk és egyben működtetőnk a KLIK lett 2013. 01.01-jétől. A nevünk ebben az időszakban: Miskolci Kandó Kálmán Szakközépiskolára változott. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és Miskolcon iskolánk az egyedüli, amely csak gyengeáramú villamos szakmák képzésével foglalkozott. Az iskolában folyó szakképzés a 2013/2014. tanévtől az OKJ szerinti követelmények alapján a következő szakképesítések megszerzésére készítette fel a tanulókat: elektrotechnika-elektronika szakmacsoportban: 54523 02 elektronikai technikus; informatika szakmacsoportban: 54481 02 gazdasági informatikus, 54481 04 informatikai rendszergazda, 54481 05 műszaki informatikus.
Az újabb fenntartóváltásra 2015. 07. 01-jén került sor. A Nemzetgazdasági Minisztérium vette át a szakképzést. Országosan megalakultak a szakképzési centrumok. Nevünk Miskolci Szakképzési Centrum Kandó Kálmán Szakközépiskolájára módosult. 2015-ben elindítottuk a felnőttoktatást is. Intézményünk profilja az informatikai képzés lett, így nevünk a Miskolci Szakképzési Centrum Kandó Kálmán Informatikai Szakgimnáziumára változott 2017. augusztus 1-jétől.
Nevünk Miskolci Szakképzési Centrum Kandó Kálmán Informatikai Technikumra változott 2020. július 1-jétől. Ettől az időponttól jogállásváltozás is történt, hiszen az itt dolgozók közalkalmazotti jogviszonya megszűnt. 2020. július 1-től valamennyi dolgozó a Munka törvénykönyve alá tartozik.
A Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikumban 2020. szeptember 1-jétől ágazati oktatás folyik informatika és távközlés ágazatban felmenő rendszerben. A 2020. szeptember 1-jétől beinduló technikusképzés 5 éves. Az első két évben (9-10. évfolyamon) az ágazati ismereteket adó képzés és az alapvizsga után a második ciklusban (a 11-13. évfolyamon) duális képzés folyik, amely jövedelemhez juttatja a tanulót.
Az iskola tanulói széleskörűen alkalmazható és továbbfejleszthető tudást szerezhetnek iskolánkban, hiszen a szakmai képzés elmélete és gyakorlata, valamint a közismereti tárgyak művelődési anyaga egymást kölcsönösen gazdagító, egységes ismeretrendszert alkotnak. Célunk, hogy megfeleljünk a hazai és az európai uniós elvárásoknak, hogy a munkaerőpiac számára piacképes szakmákat és szakembereket képezzünk, és hogy igény esetén felkészítsük tanulóinkat a felsőoktatási intézményekbe.